Joomla'da 301 Yönlendirmeleri Nasıl Yapılır?

Joomla'da 301 Yönlendirmeleri Nasıl Yapılır?

Yönlendirmeleri kullanmak internetin çok önemli bir parçasıdır. Tıpkı fiziksel adresler gibi URL'niz de değişebilir. Bunu değiştirirseniz, ziyaretçileriniz ve normal kullanıcılarınız eski ve yeni adresler ayrı olduğu için sizi bulmakta zorlanabilir. Bunu önlemek için 301 yönlendirmeleri kullanabilirsiniz. Yani, kullanımdan kaldırılmış URL'leri ziyaret ettiklerinde, kullanıcıyı (ve tarayıcıları) yeni URL'nize doğrudan "yönlendirecektir".

301 Yönlendirmesi Neden Yararlıdır?

Sitenizin bir eklentiler sayfası olduğunu ve bu eklenti ayrıntılarının www.örnek.com/eklentiler adresinden bulunabileceğini varsayalım. Ancak son zamanlarda site yapısını değiştirdiniz ve kalıcı bağlantı yapısı da yeniden düzenlendi. Artık Eklentiler sayfasının yeni adresi var: www.örnek.com/2-blog/eklentiler.
Sonuç olarak, eski sayfaya göre Satış Ortağı sayfasına yer işareti koyan kullanıcılar, URL değiştirildiği için 404 hatasıyla karşılaşır. Böyle bir durum 301 yönlendirmeleriyle düzeltilebilir. Joomla'da bunun için URL Yönlendirme adı verilen yerleşik bir özellik vardır.

İçeriği farklı bir sayfaya taşırken site yetkisini ve SEO ağırlığını korumak istiyorsanız da yararlıdır. Bir arama motorunun botu eski URL'yi ziyaret eder, yönlendirilir ve eski URL'nin ağırlığını korurken yeni sayfanızı tarar.

Joomla 301 Yönlendirmelerini Nasıl Ele Alır?

Joomla 301 yönlendirmelerini, Redirect (Yönlendirme) adlı yerleşik bir eklenti kullanarak işler. Joomla sitenizin herhangi bir URL'si için 301 yönlendirmesini etkinleştirmek için birkaç basit adımı uygulamanız yeterlidir. Nasıl çalıştığını görelim.

1. Adım: Yönlendirme Eklentisini Bulun

Şimdi, süresi dolmuş adres için mevcut adrese nasıl 301 yönlendirmesi ekleneceğini göreceğiz. Önce Joomla yönetim paneline giriş yapmalıyız. Şimdi Bileşenler'i tıklayalım. Bunun altında ''Yönlendirmeler'' menü öğesi var tıklayın.
Yukarıdaki ekran görüntüsünde Yönlendirme seçeneğini görebilirsiniz.

2. Adım: Yönlendirme Eklentisini Etkinleştirin

Hata: Yönlendirme Sistemi Uyumlu Eki (üstüne tıklayın - küçük bir pencere açılacak) devre dışı bırakılmış. Bu bileşenin çalışması için etkinleştirilmesi gerekir. Endişelenmeyin, tek bir tıklamayla etkinleştirebiliriz.
Eklenti artık aktif olduğu için Bileşenler > Yönlendir'e gidelim. İşte geliyor.

3. Adım: Yönlendirme Özelliklerini Ekleme

Bu arayüzde "Yeni" düğmesini tıklayın. Kaynak ve hedef adresleri girebileceğiniz yeni bir sayfa görünecektir. Unutmayın, kaynak eski (süresi dolmuş) URL'dir ve hedef yeni URL'dir.

Yönlendirme bağlantısı hakkında da referans olması için bir yorum ekleyebilirsiniz. Sistem, her 301 yönlendirme öğesi için bir kimlik oluşturur. Ayrıca oluşturulduğu ve güncellendiği tarihi de kaydeder.

4. Adım: Özelliği Test Edin

Bu alanları doldurduktan sonra Kaydet düğmesini tıklayın. Şimdi, 301 yönlendirmesini test etmek için eski (süresi dolmuş) URL'yi ziyaret edin. Yeni adrese yönlendirmelidir. Bu kadar.

Bu Kadar!

Bu rehber Joomla! 3.9.18'e dayanmaktadır. Umarım Joomla! 301 Yönlendirme özelliğini faydalı bulacaksınız. Lütfen bu kullanışlı yardımcı programdaki deneyiminizi bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Not: Bu makaleyi daha önceki yayınlandık ve 21 Nisan 2020'de ek bilgilerle birlikte güncelleştirilmiştir.

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.