Joomla 4 İçin Eklentileri Hazır Hale Getirme

Joomla 4 İçin Eklentileri Hazır Hale Getirme

Joomla 4 Beta sürümü yaklaşıyor. Bu kilometre taşına ulaşmak, bir ürünün geliştirme yol haritasında çok önemli bir andır ve bu, kararlı sürüme de uzak olmadığı anlamına gelir. Ancak, hala yapılacak çok iş var.

Joomla'nın temel özelliklerinden biri, binlerce üçüncü taraf eklenti ve şablonun belirli ihtiyaçları karşılamak için daha fazla özelleştirmeye izin veren genişletilebilirliğidir. Joomla'nın bu yeni sürümü, uzantıların uyumluluğunda daha önemli bir değişiklik anlamına gelen büyük bir sürümdür.

Bir uzantı geliştirici yaklaşımını ilk elden duymak için Geraint Edwards YourSites'in baş geliştiricisi ile konuştuk.

Her şeyden önce, bu soruları yanıtlamak için bize zaman ayırdığınız için çok minnettarız.

Joomla! 4 yayınlandığında uzantılara ne olacak? Uyumlu olacak mı yoksa geliştiricilerin komple yeni sürümler mi sunmaları gerekecek?

Joomla 4 ile uyumlu hale getirmek için çoğu eklentilerin değişen derecelerde güncellenmesi gerekecektir. Birçok 'basit' uzantı için bu özellikle zor bir egzersiz değildir ve tecrübelerime göre, tek bir versiyonunu yapmak mümkündür. hem Joomla 3.9 hem de Joomla 4.0 ile uyumlu bir uzantı. Joomla 3.0, birçok sınıf, yöntem ve işlevi kullanımdan kaldırılmış olarak işaretledi ve önerilen değiştirmeler genellikle Joomla 3 ve 4'te çalışır - dolayısıyla sürüme özgü kod gereksinimi sınırlıdır.

Kullanıcılar, Joomla! 4'e geçtiklerinde eklentileri ne yapmalıdır? Uzantı sağlayıcılarından ne beklemeliler?

Kullanıcıların, kullandıkları eklentilerin Joomla 4 ile uyumlu olup olmadığını öğrenmek için önceden araştırma yapması gerekir. Joomla 3.10 ve 4.0'da yerleşik olarak yükseltme öncesi uyumluluk kontrolleri bulunur ve Siteleriniz (site yönetimi uzantımız) bu kontrolleri tüm cihazlarınızda gerçekleştirmenize izin verir. İstemci siteleri, Joomla 3.9 kullanıyor olsalar bile. Ayrıca, eklentinin BOTH Joomla 3.x ve 4.0 ile uyumlu bir sürümü olup olmadığını kullanıcılara bildiririz.

Bununla birlikte, Joomla ve YourSites'teki bu araçların, güncelleme geliştiricilerinden eklenti geliştiricileri tarafından sağlanan bilgileri esas alması dikkat çekicidir. Bu güncelliğini yitirmiş veya tamamen eksik olabilir ve kullanıcılara, bir eklenti sürümünün hem Joomla 3.9 hem de 4.0'da çalışacağı konusunda yanlış bir güvenlik hissi verebilir.

Kullanıcıların karşılaşabileceği sorunlardan biri, bir eklenti veya şablon sürümünün Joomla 3.x ve 4.0 için farklı bir sürüm gerektirmesidir. Önce Joomla'yı mı yoksa önce eklentiyi mı yükseltmeleri gerekir? Bence her uzantı sağlayıcısı, kullanıcılarına hangi sürümlerin hangi Joomla sürümüyle uyumlu olduğunu açıklayan ayrıntılı geçiş / yükseltme bilgilerini vermelidir.

Joomla'yı ve yüklü eklentileri yükseltme işlemi söz konusu olduğunda, kullanıcıların sitelerinin bir kopyasını oluşturmaları ve önce yükseltme işlemini test etmeleri çok önemlidir! eklenti ve şablon geliştiricilerin kullanıcılara yardımcı olamayacakları bir şey, yerinde olabilecek herhangi bir şablon geçersiz kılmalarını taşımaktır - burada klonlanmış bir sitede test yapmak ve yan yana karşılaştırma yapmak çok önemlidir!

Son olarak, bu yükseltme, kullanıcıların sitelerine yükledikleri eklentileri incelemek ve ihtiyaç duymadıklarını kaldırmak ve yükledikleri bazı eklentilerin yerini alabilecek temel Joomla özelliklerini kullanmayı düşünmek için ideal bir zaman olabilir. Örneğin, Joomla özel alanlarının yanında şablon geçersiz kılmaların veya Kolay Düzenler (EasyLayouts) gibi sanal bir şablon geçersiz kılma aracının kullanılması, birçok sayfa oluşturucu'ya veya CCK eklentilerine olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir.

Bir geliştirici olarak, güncelleme üzerinde en kısa zamanda çalışmaya başlamak gerekli mi?

Joomla 4 şimdi eklenti geliştiriciler acilen eklentileri güncelleme konusunda çalışma gerekliliğinin farkında. Temel işlevlerinin çoğu artık yok ve temel mimari artık değişiyor.

Geriye dönük uyumluluk belgelerini kullanarak Joomla Ad Alanı Denetleyicisi (JNSC) gibi bir tür Joomla ad alanı denetleyicisi kullanarak kullanımdan kaldırılmış işlev çağrılarını ararken, yan yana işlevsellik kontrolü ve kodda arama / değiştirme işlemlerinin iyi çalıştığını bulduk.

Bazı JavaScript değişikliklerinin ele alınması, temel PHP'den daha zordur.

Farklı sürüm türleri eklentilerin güncellenmesini nasıl etkiler (Alpha, Beta, RC)

Yıllar önce Joomla 1.5'in gelişimi bize acı veren bir ders verdi. Joomla 1.5'i desteklemeye hazır olacağımızdan emin olmak için çok zaman harcadık ve koddaki önemli yapısal değişikliklerden tekrar tekrar zemin ayaklarımızın altından alındı. Bu nedenle Joomla 4 için, kod tabanımızın tamamını taşımaktan ziyade konsept testlerinin kanıtı üzerinde çalışarak, temel kod mimarisini barındırabileceğimiz den emin olmaya odaklandık.

Ayrıca, bazı eklentilerimiz için (ör. YourSites ve EasyLayouts) kod güncellemelerimizi tamamlayamadık çünkü bu eklentiler Joomla 4'te yakın zamana kadar güncellenmemiş olan veya düşük seviyeli Joomla işlevselliğine dayanan değiştirilmeyeceğinden emin olmamız gerekiyordu.

Şimdi kod güncellemeleri üzerinde tam akışla çalışıyoruz ve Joomla 4'ün mevcut gecelik yapılarıyla uyumlu olan kod yayınlandı (veya yakında piyasaya sürülecek) zaten var.

Bir eklenti geliştiricisi olarak, Joomla! 4'ün piyasaya sürülmesinin işinizi nasıl etkilemesini bekliyorsunuz?

Joomla 4 lansmanı'nın ürün serimizi yeniden canlandırma ve en yeni web standartları ve tasarım beklentileri ile güncelleştirme fırsatını değerlendiriyoruz.

Ayrıca, Joomla 4'ün piyasaya sürülmesi, çok eski tarayıcı ve sunucu yazılımlarını destekleme ihtiyacı nedeniyle J3'te mümkün olmayan daha sofistike işlevler sunan bir platform sağlamalıdır.

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.