Joomla 4.0 Bootstrap 5 İle Gelecek

Joomla 4.0 Bootstrap 5 İle Gelecek

Üretim Liderlik Ekibi, son 2 yıldır Bootstrap projesinin bir sonraki büyük sürümü olan Bootstrap 5 ile ilgili ilerlemesini yakından takip ediyor. Joomla'yı kullandığımız kütüphaneler ve çerçevelerin en son ve en büyük sürümleriyle göndermeye büyük ilgi duyuyoruz. Joomla 3 ve Bootstrap 2'nin piyasaya sürülmesinden sonra ortaya çıkan sorunlar nedeniyle, bu cephede nasıl ilerleyeceğimiz konusunda çok yıprandık.

Bir çerçevenin ana sürümünü bu şekilde değiştirmek kolay bir karar değildir ve dikkate almak zorunda olduğumuz argümanları paylaşmak istiyoruz:

 • Bootstrap 5 şu anda beta aşamasındadır. Kararlı olmayan bir sürüme güvenme riskini almalı mıyız? En kötü durumda, bu çerçevenin kararsız bir versiyonuyla mı göndermeliyiz?
 • Joomla 4'ün kendisi beta aşamasındadır ve bundan sonra herhangi bir kırılma değişikliği yapmayacağımıza söz verdik.
 • Yeni sürümü kullanmanın faydası nedir? (Bkz. Bootstrap 5 Giriş, Bootstrap 5, Bootstrap 5 ve Bootstrap 4'teki 5 Yeni Özellik - Yenilikler ve Neler Değişti? Bootstrap 4 ile Bootstrap 5 arasındaki fark) Kullanıcılarımız ve (üçüncü taraf) geliştiriciler bundan nasıl yararlanır?
 • Bootstrap 4 jQuery'ye sahipken Bootstrap 5 jQuery'den bağımsızdır
 • Bootstrap 4, Bootstrap 5'in RtL ve LtR değişiklikleriyle ilgilenirken sağdan sola dillerle ilgilenmemize ihtiyaç duyar
 • Bir dönüşüm ne kadar sürer? Geçmişte özellikle tasarım değişiklikleri beklenenden çok daha uzun sürdü ve projeyi yıllarca geciktirdi. %90'ının hızlı bir şekilde yapılabilmesi riskini alıyor muyuz, ancak son %10 aylarca çalışmamızı gerektiriyor mu?
 • Bu değişikliği daha sonraki, küçük bir sürümde sunabilir miyiz?
 • Bu yeni Bootstrap 5'i kullanmak için eklentilerin yeniden yazmaları için üçüncü taraf eklenti geliştiricilerine ek yük getirebilir miyiz? Birçoğu zaten Bootstrap 2'den Bootstrap 4'e geçiş için epey zaman harcadı. Bu ne kadar daha fazla iş olabilir?
 • Ne kadar gecikmeyi (varsa) kabul etmeye hazırız?

Özellikle PLT'nin son 2 toplantısında bununla ilgili yoğun tartışmalar yaşadık ve başlangıçta versiyonu değiştirmeme eğilimi gösterdik. Ancak Dimitris Grammatiko'nun çalışması bizim fikrimizi güçlendirdi. Sürümü değiştirmenin beklenenden daha hızlı ve daha kolay yapılabileceği ortaya çıktı. Bu PR'den ilham alan George Wilson, bunu CSS için de test etti ve hızlı ilerleme kaydettiğinden, şimdi bu geçişi burada ve şimdi yapmaya eğilimliyiz.

Yukarıda birkaç soru listeledik, bu yüzden her soru için argümanları da listeleyelim:

 • Geçmiş sürümler, Bootstrap'in beta aşamasında bile kararlı olduğunu göstermiştir. Bootstrap projesinin bu 5.0 sürümünde herhangi bir yeni büyük değişiklik getirme planı yoktur ve bu nedenle test edilmiş bir beta sürümüyle birlikte gönderilebilir.
 • Joomla 4.0 beta aşamasındayken değişiklik yapmayacağımıza söz verdik. Bu bizim için hala büyük bir sorun, ancak şu anda faydaların dezavantajlardan daha ağır bastığını düşünüyoruz.
 • En büyük avantajımız, Bootstrap'in ana sürümünün destekleneceği süre olacaktır. J4, geliştiricilere ve tasarımcılara J4'ün ömrü için daha iyi destek sağlayan Bootstrap'in eski değil, mevcut sürümüyle piyasaya sürülecek.
 • Bunu yazarken dönüştürme neredeyse tamamlandı ve bu nedenle bunun çok kısa bir süre içinde yapılmasını bekliyoruz. Görünüşe göre dönüşüm zaten %95 seviyesinde, son %5'in bizi fark edilir bir şekilde geciktirmemesini beklemek mantıklı.
 • Küçük bir Joomla sürümünde Bootstrap'in ana sürümünü değiştirmek mümkün değildir.
 • Dimitris ve George'un yeni sürüme geçerken şu ana kadar edindikleri deneyimle, görev korkulduğu kadar zor değil, bu nedenle üçüncü taraf geliştiricilerin bu değişikliğin kendi uzantılarına biraz daha fazla zaman ayırmaya değer olduğuna dair kanaatimizi paylaşmalarını umuyoruz.

Daha fazla gecikmeyi gerçekten kabul etmek istemiyoruz.

Joomla 4 already has many great features to ship with.
Geliştiriciler, jQuery'den ayrılmış ve uzantılarının en iyi performansı göstermesini sağlamak için ihtiyaç duydukları özelliklerle dolu yeni nesil bir CSS çerçevesinin avantajına sahip olacaklar. Diğer çerçevelerle entegrasyonu kolaylaştıracak.
Joomla 4 will also benefit from Right to Left support, all reasons to embrace this change.
The upgrading to Bootstrap 5 will finish off the work of building a new major Joomla version with an up to date CSS framework and ensure the longevity of the J4 release well into the future.

Ek olarak açıklama için. J4, hala jQuery kullanan geliştiricilerin birleştirilmesine yardımcı olmak ve gerekirse yerel kullanmayan uzantılara jQuery'nin kolayca eklenmesine izin vermek için resmi bir jQuery sürümü ile birlikte gönderilecektir.

Hepimizin iyi olmasını diliyoruz, güvende ve sağlıklı kalın.

Üretim departmanı

İlgili Makaleler

Joomla!® Keşfedin

Joomla!® Haberler

Joomla!® Destek

Sosyal Ağlar

© 2005 - 2023 Joomlatr.org. Her hakkı saklıdır.
Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries. Joomlatr.org is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project.